האם אני מכור ?

 

 1. העובדה שהשאלה "האם אני מכור?" גורמת לך לקרוא את הפוסט הזה, עשויה להעיד ששאלה זו מטרידה אותך באופן כלשהו.
 2. את אומרת לעצמך מעת לעת שאת צריכה "לקחת את עצמך בידיים" ושהדרך שבה את שותה או עושה סמים מוגזמת.
 3. למרות שאתה אומר לעצמך "אני צריך למתן / להפסיק / לקחת את עצמי בידיים" וחרף בעיות שהשתייה או עישון הסמים גורמים לך, אתה ממשיך לשתות ולעשן.
 4. חברים או בני משפחה מעירים לך שאת מגזימה בשתייה או בסמים. את מסתירה מהם ולפעמים משקרת ו\או לא מדווחת כמה את שותה או לוקחת סמים.
 5. יש חברים שהתרחקו ממך. שמת לב שהחברים שנשארת איתם בקשר בדר"כ שותים או משתמשים בסמים. אתה מוקף בעיקר בהם. יכול להיות שאיבדת עניין ב"סחים".
 6. פעמים רבות אתה מציין שמישהו מחבריך שותה או לוקח סמים הרבה יותר ממך. שאתה לא המעשן או השתיין הכי כבד.
 7. קורה שאתה מתחרט על משהו שעשית \ אמרת אתמול ויש לך הרגשה שזה "לא אתה", לא מתאים לך ולא מאפיין אותך. מדי פעם אינך זוכר מה קרה בדיוק אתמול בזמן שהיית תחת השפעה.
 8. אתה מתפקד פחות טוב בעבודה או בלימודים. נעדר או מאחר או שוכח להגיע לפגישות.
 9. אתה מזניח או נמנע מפעילויות ועיסוקים שהיו חשובים לך וגרמו לך סיפוק או הנאה.
 10. במשך שעות היום את חושבת מדי פעם איך תתארגני היום עם השתייה או הסמים.
 11. אתה שותה או משתמש בסמים בתדירות גבוהה כמעט מדי יום.
 12. הכמויות שאתה שותה או מעשן היום גדלו בהדרגה. הכמות שסיפקה לך בעבר סטלה  שוב לא עושה את העבודה.
 13. למרות שאתה מרגיש שאתה שולט בעניינים, ואתה חלילה לא אלכוהוליסט או נרקומן, מדי פעם מתגנבת אצלך לרגע מחשבה שונה מעט. אתה מעדיף להגדיר את עצמך כמי ש"אוהב  לשתות" או "יודע לשתות" או "סטלן" או "עושה סמים".
 14. לעיתים את לא מאמינה שאפשר לחיות טוב ולצלוח את החיים בלי לשתות ובלי לקחת סמים. אתה לא יכול לדמיין את עצמך בלי שתייה או שימוש בסמים.
 15. אתה מוציא סכום כסף נכבד על אלכוהול או וויד.
 16. מצאת את עצמך נכנסת ללחץ כשהתברר לך שמשהו השתבש ואת "לא מאורגנת".

אם אחרי קריאת הרשימה הזו אתם מסתובבים עם הרגשת אי נוחות ואולי דאגה קלה, יתכן שהדבר הבא שתעשו זה להוריד צ'ייסר או ראש או לבלוע כדור. אני מכיר את זה. הדרך שלכם עד כה להתמודד עם ההרגל ההתמכרותי הוא להירגע באמצעותו ולהמשיך הלאה. יש הטוענים (ואני לא מסכים איתם) שרק כאשר כמות הנזקים הכאב והסבל של המתמכר עולים באפן משמעותי על סך הכל ההנאה והתועלת מההתמכרות רק אז נוצרים התנאים לעשות שינוי. זה לא שאני מזלזל באפקט של ההלם והפחד, שמביאים אדם לנקוט בצעדים לקראת שינוי, אבל אני מאמין שיצירת מוטיבציה פנימית לשינוי היא תהליך פנימי לא קצר ושלכל אחד מאיתנו אכפת מעצמנו ומבריאותנו.

מה עושים? אתם מוזמנים להרים אלי טלפון 0535372468. נקבע פגישה לא מחייבת כדי ללבן יחד כמה דברים. אפשרות שנייה טובה היא לעשות צעד קטן וחשוב קדימה, ולדבר עם אדם יקר לכם, אדם שאתם סומכים עליו ולשתף אותו בהרגשה שלכם שיש לכם כנראה בעיה.

IMG_20190428_235053_632