פעם בשבוע מקלחת ובגד נקי

משבר האיידס הגיע לשיאו בשנות השמונים והיווה את הגורם המניע להקמת התנועה הבינלאומית לצמצום נזקים ׁׁHARM REDUCTION. מדינות אחדות הכירו בעובדה שיש לאמץ גישה פרגמטית ולאמץ אסטרטגיות להפחית את סכנת העברת נגיף האיידס בין אלה המשתמשים בסמים בהזרקה. במדינות כמו הולנד, אנגליה ואוסטרליה הוקמו בהצלחה פרוייקטים להחלפת מזרקים חלוקת קונדומים ומתדון. בשנת 1990 נערך בליברפול הכנס הבינלאומי הראשון בנושא צמצום הנזקים. ב 1998 פרסם אלן מרלאט ALAN G. MARLATT את הספר הראשון בנושא ושמו Harm Reduction וכותרת המשנה Pragmatic Strategies for High-Risk Behaviors. בשנת 2004 הופיע כתב העת המקצועי Harm Reduction Journal.

כיום קיימת הסכמה והבנה שאי שוויון וחוסר צדק חברתי מגבירים את הפגיעה באוכלוסית נפגעי הסמים ומשתיקים את קולה של אחת הקהילות הפגיעות ביותר בחברה. ולפיכך עומדת מאחורי רעיון צמצום הנזקים השאיפה לשמור על זכותו של כל אדם לבריאות ולרווחה ולנטילת חלק בדיון על מדיניות ציבורית. קידום מדיניות ופיתוח פרקטיקות ותכניות להתמודדות עם נושאים כמו מניעת מוות ממנת יתר, צמצום ההדבקות במחלות כמו איידס והפטיטיס סי וכליאה.

מדינה נמדדת לא רק בשגשוגה כלכלי או בהישגיה בתחום הספורט אלא בראש ובראשונה בדאגתה לאוכלוסיות הנזקקות ביותר והפגיעות ביותר. בשנים האחרונות בישראל נסגרים בזה אחר זה שירותים חברתיים לאוכלוסיות שאין להן קול ואין להן לובי: מרכז הגמילה לבני נוער וצעירים בליפתא, מרכז יום לנוער אם הדרך, הקהילה הטיפולית זוהרים, היחידה האישפוזית ביפו, היחידה האישפוזית בחיפה, היחידה האישפוזית בבאר שבע, הוסטלים לבני נוער כמו בית אריאל בירושלים ועוד. עתה אנו מתבשרים על כך שמזה 17 חודשים הגורמים הממנים לא שילמו את דמי השכירות וחשבון החשמל ל יזה"ר ו"צעד ראשון" – שני פרוייקטים המעניקים שירות על פי עקרונות צמצום הנזקים לחסרי בית מכורים לסמים ולאלכוהול ולנשים בזנות.

לפני שנים אחדות ביקרתי ב"צעד ראשון" לא הרחק מהתחנה המרכזית החדשה בתל אביב. פרוייקט חשוב ומרגש ביותר. על לוח מודעות היו תלויות מודעות אבל צנועות המודיעות על פטירתם של חברים וחברות שהשתמשו בשירותי "צעד ראשון". חלקם נמצאו מתים ברחובות העיר. "זה הכבוד האחרון שאנו חולקים לאלה שחיו בבדידות ברחוב וכך גם מתו" אמר אחד העובדים המסורים. לעיתים לא לכל אדם יש שם. עכשיו כשהמקום סגור, גם לא יהיה לו מקום להתקלח, להחליף בגדים ולהבדק על ידי רופא.

IMG_20160313_080956