קניות ללא גבולות

ההתמכרות לקניות למרות שאינה כרוכה בנטילת חומרים פסיכואקטיביים, היא התמכרות שיש לה היבטים מקבילים וחופפים להתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים. אצל המתמכר לקניות יש ברקע מצוקה או טראומה. הקניה שמתחילה כפיצוי על חסך הופכת להיות לכזו המספקת אופוריה וריגוש מצד אחד והרגעה \ בריחה מצד שני. בתהליך של סחף איטי המתמכר לקניות הולך ומרחיב את התנהגותו ההתמכרותית. יותר ויותר שעות הוא עסוק הן במחשבות, הן בפולחן הקניות והן בחיפוש הריגושים. הוא ממשיך בהתנהגותו למרות הנזקים הכלכליים והמשפחתיים, גם כשהוא מרגיש שאיבד שליטה. כשההסברים שהוא נותן לבני ביתו אינם מתקבלים הוא לומד להסתירה מסביבתו. בשלב כלשהו המשאבים הכספיים הנזילים אוזלים ואז מתחילה סחרחורת ההלוואות ונטילת הלוואות נוספות כדי להחזיר חובות. כך צומח הר הלוואות. המכור לקניות אינו עוקב פעמים רבות אחר חובותיו ואינו זוכר ממי לקח הלוואה ומתי התחייב להחזירה בולמוס הקניות וההלוואות משתלט על אישיותו. כשהעיקולים וההוצאה לפועל מתחילים לעבוד – חשבונות הבנק, משכורות וציוד מעוקלים ומקורות ההלוואה אוזלים – גובר הסיכוי שיפנה לעזרה. במקרים אחרים מסתבכים המכורים לקניות בשוק האפור האכזרי ומאבדים בעקבות זאת את דירתם ונכסים אחרים ומתמודדים עם מכבש לחצים ואיומים.

בעולם הרשתות החברתיות והקניות באינטרנט הופכת הרכישה באמצעות המקלדת או הסמרטפון למסוכנת עוד יותר. מהיר יותר לבקר ולרכוש באינספור חנויות וירטואליות מאשר בחנויות בקניון. המפגש היומיומי עם החבילה בדואר הופכת לעוד ריגוש שיחלוף עד מהרה ויפנה את מקומו לריגוש חדש. המערכות המתוחכמות מאתרות ומזהות את הקונים הכפייתיים ומקיפים אותם כל הזמן בהצעות ממוקדות שזורמות אליהם ללא הרף.

סיפורה של א' רווקה בת 36: "אני חיה לבד, משתכרת יפה כמנהלת חשבונות ראשית. אף אחד לא היה מאמין עלי – אני חנונה, מחושבת מרובעת. קניתי להנאתי באינטרנט. באתרים שכולם קונים בהם. דברים נחמדים. כל מיני, לעצמי. במשך חודשים קניתי בשליטה. אני חסכנית וקניתי מה שהייתי צריכה. אחר כך, עברתי לקנות כל יום. בוקר אחד המשכתי רכישה שנתקעה בערב הקודם. המשכתי לקנות כל הבוקר ולא הלכתי לעבודה. בלי להודיע במשרד. במבט לאחור, אני חושבת שזו היתה נקודת מפנה בהדרדרות שלי. הבית שלי נעשה מפוצץ מחבילות. הארונות היו מלאים, ולכן הייתי מאחסנת בחבילות. היום אני יודעת שקניתי המון פריטים כפולים ומשולשים. לא מתאים לי. יום אחד צילצלו מהבנק והודיעו לי שחרגתי מהמסגרת הציעו הלוואה ובלי לחשוב פעמיים ובלי לבדוק תנאים לקחתי אותה, ובעקבותיה עוד הלוואה כדי לכסות את הראשונה וחוזר חלילה. עד שלקחתי במשרד צ'ק של אחד הספקים והכנסתי לתיק שלי. וכעבור שבועיים גנבתי עוד שני צ'קים. המעילה במשרד לא היתה מתוכננת. היא היתה מטופשת. היום אני חושבת שבלי מודע ניסיתי לשבור את הכלים להסגיר את עצמי. כעבור חצי שנה מצאתי את עצמי באבו כביר במעצר. קצינת המבחן שלי אמרה לי בסוף הפגישה הראשונה שלנו: 'את מכורה לקניות'. הייתי בהלם. כל האסימונים שיש בעולם ירדו לי בבת אחת כמו גשם."

2019-01-15-11.49.24.jpg