השפעת אווירת נכאים על בני נוער

לאוירה שבה גדלים וחיים ילדים ובני נוער יש השפעה רבה על מועדותם להתנהגויות סיכון והתמכרות. רבים חיים לא רק בצל דאגות חרדות ופחדים, אלא גם באקלים פסימי, רואה שחורות. בני נוער סופגים מסביבתם הקרובה וממשפחתם ביטויים של חוסר תקווה וחוסר אמון בעולם: "כולם מושחתים", "אין לנו כח", "רק הרבה כסף מדבר", "אם אבא שלך טייקון יש לך תקווה אם אביך שכיר – הלך עליך", "אתה עובד כל החיים ובסוף זורקים אותך לפח", " צוחקים עלינו", "המשחק של החיים מכור מראש", "אנחנו בשר תותחים, ברווזים במטווח" וכו'. חיים בסביבה כזו משדרים לבני הנוער מסרים שאין להם סיכוי, שאי אפשר לשנות את המציאות ולהשפיע עליה. וכאשר אי אפשר לשנות את המציאות אפשר "לדפוק ראש". לשנות לרגע את ההרגשה באמצעות חומרים ממסטלים – לברוח. ואפשר כמובן לשנות את המציאות על ידי בריחה למשחקי מחשב למציאות מדומה שבכוחה לשאוב לתוכה.

חשוב ומותר להיות ביקורתי – לא לטייח, לא לבנות תמונה וורודה שבינה לבין המציאות אין דבר. אך יש להישמר מלהסחף עמוק מדי לתוך אווירת נכאים פסימית שמרפה את הידיים, מתישה ומייאשת. אין לוותר על התקווה. לחזק את הבטחון של בני הנוער ביכולתם לשנות ולהשפיע על גורלם ועל סביבתם.

סביבה שאינה מקפידה על איזון בין ביקורת נוקבת על המציאות לבין תקווה, עלולה להוות קרקע מזינה מחשבות אבדניות, הרס עצמי, שימוש לרעה בסמים ואלכוהול ושקיעה בתוך משחקי מחשב.

IMG_0430 (2)