מה גורם לנזק רב יותר אלכוהול, הרואין או גראס ?

אחת השאלות שעולות שוב ושוב במפגשים עם בני נוער וצעירים היא מה מזיק יותר. לפני שאביא כאן את תמצית הממצאים המעניינים של מאמר שפורסם לאחרונה, מן הראוי להדגיש – החומר שעלול להזיק לאדם ולסביבתו הוא החומר שבו הוא משתמש. כלומר אם אדם מעשן מריחואנה ולא נוגע באלכוהול או הירואין אז כמובן שהמריחואנה היא זו שעלולה לגרום לו נזקים ולא ההרואין.

התוצאות של המחקר שכותרתו Drug harms in the UK: a multicriteria decision analysis הופיע בכתב העת המקצועי הנודע Lancet ואחד הכותבים של המאמר הוא דוויד נוט היועץ לשעבר של ממשלת בריטניה לענייני סמים ואלכוהול.

המחקר מצביע על כך ששיטת הקלסיפקציה הנהוגה במדינות רבות אינה הולמת את העדויות לנזקי הסמים השונים. המחקר דרג מחדש את הסמים על פי הנזקים לאדם עצמו ולסביבתו. כמובן שלשכיחות השימש ישנה השפעה על הנזק. כך המדרג של החוקרים מצא שהאלכוהול הוא החומר שגורם ליותר נזקים מהחומרים האחרים. בראש רשימת הסמים המסוכנים נמצאים החמישה : 1 אלכוהול 2. הירואין 3. קראק 4. מתאמפטאמין 5. קוקאין.

נועלים את הרשימה: 16. סטרואידים אנבוליים 17.אקסטזי 18. אל אס די 19. בופרנורפין 20. פיטריות.

תוצאות המחקר מצביעות על הצורך לתכנן מחדש את יעדי ודרכי הפעולה של התמודדות רשויות בריאות הציבור עם הנזקים שגורם האלכוהול לפרט ולחברה.

 

מודעות פרסומת