גמילה מעישון : היחסים המיוחדים בין המלכודת ללכוד

ס' היה מושבניק נמרץ מאוד ופעיל. ניהל את המשק שלו ביד רמה ועשה חיל. הוא בנה את ביתו כאחוזה רחבת מימדים וראה בדמיונו את ארבעת בניו הבוגרים נישאים ומביאים לו כלות, נכדים וגרים באחוזתו לידו וליד א' אשתו.

ס' לא הגשים את חלומו. הוא היה כל חייו שמן מאוד. "שמן אבל זריז" נהג להתבדח עם חבריו. ס' עישן סיגריות. עישן הרבה. השילוב של עודף משקל ועישון כבד, החל לתת את אותותיו, כשחצה את יום הולדתו החמישים. קוצר נשימה הביא אותו לראשונה לרופא המשפחה ושם אמר לו הרופא שכל המדדים והבדיקות מעידים שמערכות גופו אינן עומדות בנטל. "זו הדקה ה 89" אמר לו הרופא. ס' התלוצץ עם רופאו: "תהיה תוספת זמן ?" הרופא לא צחק. "איפה אשתך ?" שאל הרופא, "בבית" השיב ס'. "אתה מאשר לי לדבר איתה ?" "כן, אין לנו סודות". הרופא הבהיר לאישתו שעל ס' להפסיק לעשן מיד ולרדת במשקל. ובאשר לניתוח לקיצור קיבה – ספק רב אם ימצא רופא שייקח על עצמו את הסיכון. יתכן שאם יפסיק לעשן ויוריד במשקל ניתן יהיה לשקול אפשרות ניתוח. "ס' מתלוצץ איתי ונראה נינוח. הוא לא מפנים את חומרת מצבו. לכן מצאתי לנכון לשתף אותך בדאגתי ". א' שיתפה מיד את הבנים במצבו של אביהם. בערב כולם התאספו באחוזה והחליטו שס' יפסיק לעשן וירד במשקל. ס' ניסה להקרין שלוות נפש ולהרגיע את בני משפחתו. בתוך תוכו הרגיש ס' פגוע. הוא לא אמר דבר לאיש, אבל הרגיש שמעמדו כאבי המשפחה כראש המשפחה התערער, פתאום הוא הנזקק .

ס' עשה אינספור ניסיונות להפסיק לעשן. הוא עבר בין כל המומחים וניסה את כל השיטות. "ס' היה אדם חזק, כריזמטי. טיפוס לוחם" סיפרה א'. "הוא הזיז הרים וגבעות אבל לא הצליח להיגמל מהעישון. הסיגריה ניצחה אותו ואותי". שמונה שנים לאחר אותה שיחה עם הרופא ס' ניפטר מהחמרה של סכרת ומחלת לב.

רופא המשפחה, אשתו וילדיו רצו בכל מאודם שס' יפסיק לעשן. הם דחפו ועודדו אותו. עטפו אותו באהבתם ודאגתם. מדוע ס' לא הצליח להפסיק לעשן ? התשובה על שאלה זו מורכבת. ס' ניסה להילחם בעישון אבל הוא לא "נכנע להתמכרות". שלב ה"כניעה" הוא שלב חשוב בהבנה ובהודאה בפני עצמו והסביבה, שהוא סובל מהתמכרות שהוא נמצא בשבי. ס' לא הרים ידיים. הבנת מלוא משמעות ההתמכרות לניקוטין חשובה משום שעל מנת להחלץ משבי המלכודת צריך להכיר את מנגנון פעולתה ואת "היחסים המיוחדים" שנוצרים בין המלכודת ללכוד. ס' רצה מאוד לספק "הצלחה" למשפחה יותר מאשר לעצמו. הוא רצה להוכיח להם שהוא יכול לעשות את זה. כאדם "מעשי" ו "חזק" הלך על "זבנג וגמרנו". אצל רבים זה עובד. אצל ס' זה לא עבד.

האתגר הגדול שלי בעבודתי עם מתמכרים לעישון, הוא לסייע דווקא לאלה שעשו ניסיונות רבים שלא עלו יפה.

Lit_cigarette
מודעות פרסומת