"נפל לסמים"

הורים רבים נבהלים מאוד כשהם מגלים אצל בתם או בנם בני העשרים או השלושים מריחואנה, חשיש, סמים אחרים או כלי עישון. התחושה שלהם היא שקרה להם אסון, שהילד שלהם "נפל לסמים". הם מקשרים מיד את עישון הסמים לעובדה שהוא עוד לא החליט מה יהיה איתו, שהיא עובדת בעבודות מזדמנות, שהוא מבלה בלילות, שהיא לא רצינית, חי מהיד לפה, לא משתפת אותם במה שקורה איתה, מסתגר בחדר שלו ועוד. ההורים מוצפים בתחושות אשם – איך זה קרה להם ? היכן הם שגו ? מגיעים למסקנות קיצוניות ורואים שחורות, הן בקשר לחינוך שהעניקו לילדים, והן באשר למצבה של בתם. יש הורים שמתחילים לעקוב אחר הבן או הבת, לחטט בחפציהם ובסמרטפונים. המעקב "מניב" תוצאות – הודעה "מוזרה" בוואטסאפ הופכת מיד להוכחה חותכת. פרורים לא מזוהים בתיק או בארנק הם שרידי "סמים קשים". הם נמנעים מרוב בושה מלשתף בני משפחה נוספים.

כשהם מתקשרים אלי, הם נשמעים מודאגים ומותשים, ומבקשים פגישה דחופה, אם אפשר עוד באותו יום, לא חשוב באיזו שעה. פעמים רבות מתברר שהמטרה של הדרכת ההורים היא להרגיעם משום שהלכו רחוק מדי. יש פעמים שהתמונה הראשונית שמתקבלת מההורים אכן מעוררת דאגה רבה ומחייבת מחשבה והערכות משפחתית. שתיית אלכוהול של בנים ובנות מהתלת בהורים. היא חוקית ונתפסת כנורמטיבית. ההורים וילדיהם מקלים ראש ומאחרים להבין ולהפנים שיש לבנם או בתם בעיית שתייה.

הדרכת הורים הוא תהליך שבו מתאפשר להורים להצטייד בכלים להגדיר מחדש את תפקידם, לחשוב יחד כיצד לסייע לבן או לבת להגיע לפגישת ייעוץ על מנת להעריך את המצב. אי אפשר לכפות על אדם לבצע שינוי רצוי בחייו בניגוד לרצונו, וקשה לבצע הערכת חומרת ההתמכרות ללא הבן או הבת. בהלת ההורים ותחושת הדחיפות המלווה אותה עלולים להרתיע את ילדיהם ולהרחיקם מפנייה לטיפול. חשוב מאוד לחשוב יחד ולתכנן את הדרך שבה יסייעו לבן או לבת לפנות לעזרה מקצועית.

 

Grierson 97 Rescate de asfixiado en un pozo.jpg
By Cecilia Grierson – Lámina 97 de GRIERSON, Cecilia: Primeros auxilios en los casos de accidentes é indisposiciones repentinas, Libreria y Casa Editora de Nicolás Marana, Buenos Aires, 1909, p.173.
This file was derived from:
Grierson Primeros Auxilios.djvu, Public Domain, Link

 

מודעות פרסומת