"אנשים אומרים "שאכלתי רעה", זה נמשך שבוע".

מעת לעת אני מקבל טלפון מהוסס או מייל שכתב מישהו במצוקה אמיתית – מבוהל ונבוך. צעיר בשנות העשרים כתב לי לאחרונה. הוא עישן בחייו גראס פעמיים. בפעם השלישית גם שתה אלכוהול. אחר כך הרגיש רע מאוד. הקיא בלי סוף לא זז מהאסלה. למחרת בבקר ובימים שלאחר מכן, המשיך להרגיש רע. חברים שמשתמשים אמרו לו "אכלת רעה", אבל אצלו החלו להידלק נורות אדומות. המצב לא השתפר, זה נמשך שבוע. הוא כתב לי בין היתר: 

" אני מרגיש כאבי ראש עמומים ומוזרים וכבדות רצינית בחלק העליון של הראש , איני יודע אם יש קשר בין השניים אבל אני מרגיש גם השפעה על הראייה שלי , אני רואה די מטושטש למרחק גדול עכשיו ולא מפוקס כלל (הכל תחושות חדשות מאז המקרה). בנוסף , אני מרגיש חולשה מאוד גדולה בגוף ובמיוחד ברגליים."
הרגשה רעה בעקבות שימוש בסמים ובאלכוהול עלולה לעיתים להימשך מספר ימים. אולם יש מצבים המחייבים התערבות רפואית. מעורבים בכך שני גורמים – איכות הסם והאלכוהול. סמים מיוצרים באופן פיראטי ללא פיקוח וללא תו תקן. גם כאשר מישהו נותן לך "גראס רפואי" כביכול, אתה לא באמת יכול לדעת את מקורו ומה יש בפנים. אלכוהול מזוייף עלול להכיל כמויות חריגות של מתנול שעלול לגרום לעיוורון, לפגיעות נוספות וחלילה למוות. גורם שני היא רגישותו הפיסיולוגית או הפסיכולוגית של האדם.
הפנתי את הצעיר לרופא המשפחה. הוא נרתע מעט, חשש שזה יפגע בו כאשר יוודע שהשתמש בסמים. אבל סדרי העדיפות הם כאלה שבריאותו קודמת לכל. "האבחנה" של החברים שהוא "אכל רעה" ושזה יעבור אינה אחראית. יש לשלול אפשרויות נוספות כמו למשל שהאלכוהול ששתה היה מזוייף והכיל כמות מופרזת של מתנול.
Bär_im_Weinglas1
                                                                                                             By Franziska Ruloff